Pasaules ekonomikas prognozes 2023. gadā: riski un tendences

2023-02-08

Saskaņā ar Allianz Trade un Atradius datiem pasaules ekonomikai 2023. gadā draud mērenā recesija. Lejupslīdi izraisīs enerģētikas krīze un politiskie lēmumi Eiropā un ASV; prognozēts, ka ASV atveseļosies 2024. gadā, savukārt, Eiro zonas atkopšanai var būt nepieciešams ilgāks laiks. Politiskie riski pieaug arī Latīņamerikā un Austrumeiropā, un jaunattīstības valstis saskaras ar tādām problēmām, kā spēcīgs ASV dolārs un augstas energoresursu un pārtikas cenas.

Coface prognozē, ka 2023. gadā pasaules ekonomikas izaugsme nepārsniegs 2%, līdzīgi kā 2001., 2008.-2009. un 2020. gadā, savukārt Eiropu un Eiro zonu negatīvi ietekmēs lejupslīde, ko izraisa enerģētikas krīze un augošā inflācija. Tikmēr, Allianz Trade prognozē, ka 2023. gadā uzņēmumu maksātnespējas gadījumu skaits pasaulē palielināsies par 10%, bet 2023. gadā - par 19%, pie tam, uzņēmumi Eiropā cietīs visvairāk

2023 gadā pasaules ekonomikai draud mērena recesija: ‘’Allianz Trade’’

Saskaņā ar Allianz Trade un Atradius analītiķu prognozēm pasaules ekonomikai 2023. gadā draud mērenā recesija. Lejupslīdi izraisīs enerģētikas krīze un politiskie lēmumi Eiropā un ASV; prognozēts, ka ASV atveseļosies 2024. gadā, savukārt Eiro zonas atkopšanai var būt nepieciešams ilgāks laiks. Politiskie riski pieaug arī Latīņamerikā un Austrumeiropā, un jaunattīstības valstis saskaras ar tādām problēmām, kā spēcīgs ASV dolārs un augstas energoresursu un pārtikas cenas.

Ņemot vērā augstos inflācijas radītājus, tiek sagaidāms,  ka 2023.gadā attīstīto ekonomiku centrālās bankas turēs procentu likmes salīdzinoši augstā līmenī.

Sīkāka informācija: https://www.allianz.com/en/economic_research/publications/specials_fmo/global-economy-outlook.html

Sagaidāms, ka 2023.g pasaules IKP pieaugums samazināsies stagflācijas un Ukrainā notiekošā kara dēļ: "Atradius"

Saskaņā ar Atradius prognozēm, pasaules IKP pieaugums 2023. gadā samazināsies līdz 1,2%, pret 2,9% 2022. gadā. Palēninājumu veicina izmaksu pieaugums dzīvošanai attīstītajās ekonomikās, stingrāki centrālo banku finanšu regulējumi, notiekošais karš Ukrainā un pēc-pandēmijas sekas. Tomēr sagaidāms, ka kritums būs īslaicīgs, un 2024. gadā pasaules ekonomika atkal pieaugs līdz 2,9%. Sagaidāms, ka inflācija sasniegs augstāko punktu šogad un samazināsies nākamajos gados, vidējai inflācijai samazinoties no 7,9% 2022. gadā. līdz 5,3% 2023. gadā Paredzams, ka arī globālās tirdzniecības izaugsme palēnināsies: 2022. tirdzniecības pieaugums sasniegs 3,0%, un 2023.g. vien 1,5%. Tiek pieņemts, ka 2023.g ekonomikas izaugsme attīstītajās valstīs palēnināsies, savukārt ASV, Apvienotā Karaliste un Eiro zona piedzīvos recesiju. Tiek prognozēts, ka izaugsme arī jaunattīstības valstīs palēnināsies IKP pieaugumam samazinoties līdz 2,9% no 3,6% 2022. gadā.

Sīkāka informācija:

https://group.atradius.com/publications/economic-research/economic-outlook-december-2022.html

Coface perspektīvas 2023 gadam

Saskaņā ar Coface pētījumu ekonomikas perspektīvas ir pasliktinājušās Ukrainas kara seku, pasaules banku stingrākas monetārās politikas un Ķīnas rūpniecības attīstības palēnināšanās dēļ. Coface samazināja IKP prognozi 2023. gadā un turpmākajos mēnešos sagaida stagflāciju - recesiju, augstu inflāciju, cenu kāpumu un bezdarba pieaugumu. Tiek prognozēts, ka 2023.g pasaules ekonomika pieaugs par nepilniem 2%, līdzīgi kā 2001., 2008.-2009. un 2020. gadā. krīzes laikā. Turklāt, recesija visvairāk skars Eiropu enerģētikas cenu krīzes un augošās inflācijas dēļ. Sagaidāms, ka izaugsme Ķīnā arī palēnināsies, jo nekustamā īpašuma sektors piedzīvo lejupslīdi ar potenciālu pieaugošo risku būvnieku saistību nepildīšanai. Inflācijas kāpuma un reālo ienākumu krituma dēļ sagaidāms, ka 2022.g ASV izaugsme sasniegs 1,7%, un 2023.g - 0%. Prognozējams, ka 2022.g Eiro zonā izaugsme būs 3%, un 2023.g - 0%, galvenokārt augstāku enerģijas cenu dēļ.

Sīkāka informācija:

https://www.coface.lt/en/News-and-Publications/News/A-cold-chill-on-the-global-economy-Q3-2022-Barometer

Globālo bankrotu skaita pieaugums nākotnē: ‘’Allianz Trade’’

Saskaņā ar pasaules vadošās tirdzniecības kredītu apdrošināšanas kompānijas Allianz Trade ziņojumu, sagaidāms, ka 2022.g. uzņēmumu bankrotu skaits visā pasaulē pieaugs par 10%, un līdz 2023. gadam - 19%. Ziņojumā teikts, ka, lai gan ASV, Ķīnā, Vācijā, Itālijā un Brazīlijā bankrotu rādītāji ir zemi, paredzams, ka 2023. gadā tie pieaugs. Tiek prognozēts, ka uzņēmumu bankrotu pieaugums īpaši smagi skars Eiropu - bankrotu skaitam būtiski palielinoties Francijā, Apvienotajā Karalistē, Vācijā un Itālijā. Bankrotu skaita pieauguma statistiku galvenokārt vajadzētu veidot mazo uzņēmumu bankrotiem, un atsevišķiem lielo uzņēmumu bankrotiem. Allianz Trade pārskatā min trīs galvenos faktorus, kas izraisa bankrotu pieaugumu: enerģijas cenas, procentu likmju un algu kāpums, kā arī nestabila piegādes ķēde.

Skatīt vairāk:

https://www.allianz-trade.com/en_BE/news/latest-news/bankruptcy-forecast-2023.html

Tirdzniecības kredītu apdrošināšanas nozīme pasaules ekonomikas nenoteiktības apstākļos

Apkopojot vadošo apdrošināšanas kompāniju analītiskās prognozes, varam secināt, ka dažādu ekonomisko un politisko apstākļu ietekmē pasaules ekonomiku sagaida mērenās recesijas periods 2023.gadā. Lai gan sagaidāms, ka krīze būs īslaicīga, tā ar lielo varbūtību būtiski ietekmēs rūpniecības un citu nozaru uzņēmumus visā pasaulē.

Šodien, kad pasaules ekonomistu prognozes mainās ik dienu, uzņēmumiem būtu jāapsver tirdzniecības kredītu apdrošināšanas iegāde savam biznesam.

Turklāt, mūsu pieredze rāda, ka apdrošināšanas izmaksas pieaugot bankrotu gadījumu daudzumam  būtiski pieaug, šis ir iemesls, kāpēc iesakām neatlikt lēmumu uz vēlāku laiku un padomāt par kredīta apdrošināšanu savlaicīgi. 

Saņemiet piedāvājumu zvanot pa talr.+371 671 99050 vai rakstot uz: credit@credeo.lv.

Plašais partneru tīkls ļauj mums nodrošināt labākos nosacījumus.

Izvēloties Credeo, Jūs izvēlaties ekspertus šajā jomā!